כותרת
> C;
1/1
בריאות

אמצעי המניעה הטוב ביותר

כרמיאלי בריאותפורסם: 15.02.18 , 12:37ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


בחירה נכונה של אמצעי מניעה יכולה לשפר את מערכת היחסים עם בני זוג ולמנוע הידבקות במחלות מין או כניסה לא רצויה להיריון. במדריך הבא נציג את המאפיינים של אמצעי המניעה הקיימים ונגלה במה הכי טוב להשתמש

אמצעי מניעה משמשים גברים ונשים לקיום יחסי מין בראש שקט. בעזרת אמצעים מן הסוג הזה ניתן למנוע הידבקות במחלות מין, כניסה לא רצויה להיריון או סתם עוגמת נפש. ההבדלים העיקריים הם בין אמצעי מניעה הורמונאליים, אמצעי מניעה חוצצים והתקן תוך רחמי.
ההצלחה של אמצעי המניעה גם הרחיבה את סל האפשרויות, וכיום יש המון פתרונות זמינים בבתי המרקחת וקופות החולים. בנוסף, מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים כדי לקבל המלצות קונקרטיות שגם מתייחסות למצב הבריאותי ולרקע הרפואי.

היתרונות והחסרונות של אמצעי מניעה הורמונאליים

הקטגוריה העיקרית של אמצעי מניעה כוללת גלולות למניעת היריון ומדבקות. אלו אמצעי מניעה הורמונליים שמיועדים לנשים בלבד, והיתרון שלהם הוא יעילות מוכחת שמתקרבת ל-99%. כמו כן, הגלולות מסייעות להסדרת כאבי מחזור, מקלות על דימום וסתי כבד וניתן ליטול אותן ברצף. מנגד, הן מייצרות תלות מסוימת כי צריך ליטול אותן מדי יום ויש להן תופעות לוואי. בנוסף, הן לא מגינות מפני מחלות מין.
המדבקות פחות נפוצות בישראל למרות שהן פועלות בצורה דומה, והיתרונות שלהן באים לידי ביטוי בכך שצריך להשתמש בהן אחת לשבוע בלבד ויש להן פחות תופעות לוואי. עם זאת, המדבקה עלולה לגרום לגירוי בעור וגם היא מטבע הדברים אינה מגנה מפני הידבקות במחלות מין.

למה להשתמש באמצעי מניעה חוצצים?

הקטגוריה של אמצעי מניעה חוצצים כוללת קונדומים, דיאפגרמות וספוגיות. מטרתם האמצעים הללו היא למנוע מנוזלי הזרע להגיע לרחם וחלקם יעילים גם במניעת הידבקות במחלות מין. כמו כן, קונדומים מיועדים לגברים בעוד דיאפגרמות וספוגיות מוחדרות לנרתיק.
גברים ונשים בכל הגילאים טוענים שפחות נוח להשתמש באמצעי מניעה חוצצים מאשר באמצעי מניעה הורמונאליים, אך אין שום ספק לגבי היעילות שלהם. בתוך כך, מי שרוצה לקיים יחסי מין בלי לפחד ממחלות מין יכול לעשות את זה רק באמצעות קונדום. מכאן שלקונדומים יש יתרון שאין לאף אמצעי מניעה אחרת והוא אפילו לא בא על חשבון האפקטיביות. את הקונדומים ניתן  להשיג היום במגוון צורות וגדלים וחלקם מיועדים לשיפור החוויה המינית עבור שני בני הזוג.
לבסוף, כדאי להזכיר על קצה המזלג את ההתקן התוך רחמי כאמצעי מניעה. למרות שלא מדובר על אמצעי מניעה חוצץ במובן הקלאסי, הוא מוחדר לתוך חלל הרחם על ידי רופא נשים וכך מונע את השרשת הביצית המופרית. היתרונות של התקן תוך רחמי הוא שאין צורך להתעסק בו ושיעילותו מגיעה ל-99%, אך החיסרון הוא שההחדרה כרוכה בפעולה פולשנית וייתכנו תופעות לוואי בחודשים הראשונים.