כותרת
> C;
1/1
בריאות

חמש סיבות לכך שאתם מתעוררים עם כאבי גב בבוקר

כרמיאלי בריאותפורסם: 23.03.18 , 11:56ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


תנוחת שינה שגויה, תנועות לא נכונות, מזרן לא מתאים, היעדר פעילות גופנית או חלילה מחלות עלולים לגרום לכם להתעורר בבוקר עם כאבי גב. אז מה הפתרון? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הנושא

כאבי גב הם אחת הסיבות השכיחות ביותר לפנייה אל רופא המשפחה, לתחלואה ולנכות אצל גברים ונשים בגילאי 20-60. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מרבית הכאבים לא נגרמים כתוצאה מפריצת דיסק, תזוזת חוליה או היצרות תעלת השדרה. בפועל, 97% מכאבי הגב הם כאבים מכאניים שמוגדרים כ"לא ספציפיים". יתרה על כך, ב-85% מהמקרים לא ניתן להגיע לאבחנה ברורה של סיבת כאבי הגב.
מצד שני, יש גם מקום לאופטימיות. המדע כיום מספיק מפותח בשביל לזהות מגמות ולהצביע על מספר סיבות שבגללן אתם ככל עלולים להתעורר עם כאבי גב בבוקר:

1. תנוחת שינה לא בריאה

אדם מבלה בממוצע שליש מחייו בשינה אך רק לעיתים רחוקות מקדיש מחשבה לשאלה באיזו תנוחה כדאי לו להיכנס למיטה. מחקרים מראים כיום בבירור קשר בין תנוחת השינה לבין כאבי גב, קשיי הירדמות ואפילו יכולת ריכוז בבוקר. בנוסף, קשה לשלוט בצורה שבה נתעורר בבוקר אך בהחלט שווה להתאמץ כדי להתרגל לישון בתנוחה הנכונה.
התנוחה המומלצת היא שינה על הצד. רופאים מעודדים אנשים שסובלים מכאבי גב או צוואר ונשים בהריון לישון במנח כזה, ואף מחדדים את החשיבות של שינה על השמאלי. שינה על הצד עוזרת לשמור על גב ישר, מבטיחה את זרימת הדם לרגליים ומונעת חוסר סימטריה בין הצוואר והראש. אם קשה לכם להתרגל לישון על הצד, יכול להיות שהפתרון הוא מיטה מתכווננת שתגיע בדיוק לזווית הנוחה עבורכם.

2. ביצוע תנועות לא נכונות עם הגוף

גם מה שאתם עושים לאורך היום משפיע על הדרך שבה תתעוררו. במקרים של כאבי גב חוזרים ונשנים כדאי לנסות להיזכר בפעילות מאומצת שנעשתה במהלך היום, לשחזר הרמת משאות כבדים ולחשוב על דברים שמהם עדיף בעתיד להימנע.
התנועות שמשפיעות על כאבי גב הן ישיבה, כפיפה והרמה ובמידה ואין ברירה אלא לבצע אותן, צריך להקפיד לעשות זאת בצורה נכונה. בין היתר, יש לכופף את הברכיים במקום לאמץ את עמוד השדרה ולשבת ב-90 מעלות גם לאורך ימים ארוכים במשרד. נסו ליצור לעצמכם סביבה ארגונומית בריאה במשרד ובבית ושפרו את היציבה במהלך ההליכה כדי למנוע עומסים.

3. מזרן לא מתאים

קניית מזרן מתבצעת בממוצע אחת ל-15-15 שנה ואין ספק שמדובר באחת ההשקעות המשתלמות ביותר עבור הבריאות שלכם. הבעיה מתחילה בזה שלא תמיד קל להתאים את המזרן למבנה הגוף, להעדפות האישיות ולצרכי הגב ולכן חשוב להקדיש לפחות כמה ימים לסוגיה.
מומלץ להשוות בין מזרנים לפי המפרט הטכני ולהגיע לאולמות התצוגה כדי לשכב על כמה סוגים שונים. לאחר מכן ניתן לבקש את אחד המזרנים המועדפים לתקופת התנסות של חודש. במהלך התקופה הזו אמנם תישנו על מזרן עטוף בניילון אטום, אך לפחות תקלו אינדיקציה מסוימת ליכולת שלו לשפר ואף למנוע את כאבי הגב.

4. היעדר פעילות גופנית

כאבי גב נחלקים לכאבי גב תחתון וכאבי גב אמצעי ועליון. כאבי הגב התחתון נפוצים יותר, כי באזור הזה יש סדרת שרירים ורצועות שתפקידם להחזיק את עמוד השדרה במקומו. המשמעות הפשוטה עבורכם היא שפעילות גופנית שמתמקדת באזור הזה תחזק את השרירים והרצועות ותמנע כאבי גב. לחילופין, היעדר פעילות גופנית מתונה ומבוקרת תחמיר את הכאבים ותקשה על השרירים והרצועות להתמודד עם הכובד של עמוד השדרה.
יש הרבה סוגים של פעילויות גופניות שאותן ניתן לבצע בשביל להפחית כאבי גב. רצוי לשלב ריצה או הליכה בשגרה, לצאת לפעילות גופנית פעמיים-שלוש בשבוע ולא לשכוח מתיחות. זה יביא לחיזוק השרירים בגב התחתון והעליון ויצמצם משמעותית את הסיכוי לכאבים מציקים.

5. מחלה

לצערנו יש מקרים שבהם כאבי גב הם סימפטומים של מחלה חמורה יותר. הדוגמא הכי טובה לכך היא דלקת פרקים, שבדרך כלל מלווה בכאבי גב עם הקרנות לאזור הצוואר, הרגליים והחלק האמצעי של עמוד השדרה.
הדרך למנוע כאבי גב במסגרת התמודדות עם דלקת פרקים או מחלה אחרת היא קודם כל לעבור אבחון. ב-48 השעות הראשונות של הכאב ניתן להיעזר בקומפרסים קרים כדי להוריד את הנפיחות, ולאחר מכן אפשר לשקול שימוש בחגורת תמיכה בעת נהיגה או הרמת משאות. כמובן שיש להתייעץ עם רופא בכל מקרה של דילמה והתלבטות ולעקוב אחר התקדמות המחלה.
במידה ושום דבר אחר לא עוזר, ניתן להקל על כאבים שנובעים מדלקות ומחלות באמצעות נטילת תרופות. יש גם מדבקות מיוחדות לשיכוך כאבים ורופאים שמתמחים באורטופדיה יודעים להמליץ על נוגדי דלקת שאינם סטרואידים. צריכת תרופות מן הסוג הזה עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי, אך זו הדרך היסודית ביותר להתמודד עם הדלקת ולמנוע מכאבי הגב להמשיך להשפיע לרעה על איכות החיים.