כותרת
> C;
1/1
בריאות

הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

כרמיאלי בריאותפורסם: 27.09.18 , 08:24ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


רבות מדובר על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים.
אבל מה זה אומר לגבי מבוגרים? במאמר זה נעסוק בהפרעות אלו והמשמעויות שלהן אצלנו – המבוגרים.

קצת על הפרעות קשב וריכוז:

הפרעות הקשב והריכוז נחלקות לשני סוגים: ADD ו-ADHD. בשני המקרים קיים קושי של הסובל מהן להתרכז לאורך זמן ולרוב גם קיים קושי בהתארגנות ובהתמדה.
ההבדל בין שני הסוגים הוא, שב-ADHD יש גם היפראקטיביות, שמשמעה הוא מרץ וסקרנות מוגברים.
בדרך כלל קל מאוד לזהות את ההפרעות בעיקר אצל ילדים, כשאנו רואים אותם מאוד חולמניים או מאוד נמרצים ותזזיתיים.
יש לך כל כך הרבה פוטנציאל...
מי ששמע את המשפט הזה בילדותו, סביר להניח, שסובל מהפרעות קשב וריכוז.
זהו משפט, שבעבר נאמר לעתים תכופות מאוד על ידי המורים על ילדים בעלי הפרעות אלו מבלי שהייתה לכך מודעות כפי שיש היום ולכן לא ידעו לזהות ולאבחן זאת ומן הסתם, גם לא ניתן הטיפול המתאים.
התוצאה היא, שאותם ילדים, שלא קיבלו את הטיפול המתאים, לצד התסכול הרב שצברו, מצאו כלים שונים להתמודדות, שעוזרים להם בחייהם הבוגרים.

הנזק המצטבר:

כאמור, מי שהיה ילד עם הפרעות קשב וריכוז חווה בילדותו שנים רבות של תסכול ותחושת אכזבה עצמית ומהסביבה.
תחושות אלו יכולות לגרום לאדם לשים לו למטרה להוכיח לעולם אחרת ולהצליח בכל מחיר ובגדול והיא יכולה גם לעשות את ההפך ולגרום לאדם להסתובב בעולם בתחושת כישלון וחוסר מסוגלות ולכן אותו אדם באמת עלול לא לממש את הפוטנציאל הגלום בו.

אז מה אפשר לעשות עם זה?

יש הרבה דברים שניתן ואף צריך לעשות עם ההשלכות של ילדות בצל הפרעות אלו לפני שהייתה אליהן מודעות והשלב הראשון וההכרחי הוא הסליחה.
הכוונה היא לכך, שאם נבין את המבוגרים של אז, על שלא הצליחו להבין את תחושותינו ולתת לנו את המענה הדרוש, זה לא היה מתוך כוונה או חוסר רצון לעזור, אלא מחוסר מודעות להפרעה ולאפשרויות הטיפול בה.

הסליחה הנוספת

סליחה חשובה נוספת היא לעצמנו.
על כך שלעתים ויתרנו לעצמנו מוקדם מדי ועל כך שגם אנו לא היינו מודעים לקשיים שלנו, השונים מהסביבה שלנו, שלעתים גם באו לידי ביטוי גם קשיי ויסות חושי רגשי לצד ההפרעות בקשב והריכוז.
ככל שנסלח לעצמנו ולסובבים אותנו מעומק הלב, כך נוכל להתקדם הלאה ולראות טוב יותר את ההצלחות שלנו ולא רק את הכישלונות ולהתחיל לצמוח כפי שאנו אמורים.

מה עוד?

דבר נוסף שחשוב לעשות הוא לפנות לטיפול רגשי עם התמחות של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים.
טיפול כזה יכול להעצים מחדש את הביטחון העצמי ותחושת הערך העצמי ולעזור בהכרת התהליך הגדול שנעשה לאורך שנות ההתבגרות, במהלכן למדנו כיצד להתמודד עם סיטואציות שונות לצד הקשיים האובייקטיביים.