כותרת
> C;
1/1
בריאות

מצפה אלומות על תסמונת המעי הרגיש

כרמיאלי בריאותפורסם: 15.03.15 , 10:34ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מהי תסמונת המעי הרגיש? Irritable Bowel SyndromeIBS

תסמונת המעי הרגיש הינה בעיה המפריעה לתיפקוד התקין של המעי הגס ומאופיינת במספר תופעות, כמו: כאבים בקיבה, נפיחות, עצירות ושילשול.
אחד מתוך חמישה אמריקאים סובלממחלת תסמונת המעי הרגיש, מה שהופך את התופעה לשכיחה מאוד. היא שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים ,מתפרצת בסביבות גיל 20, וגורמת לאי נוחות רבה ולמתח, אך אינה פוגעת במעי באופן כרוני, ואינה גורמת לדימומים או למחלות קשות אחרות כמו סרטן. רוב האנשים יכולים לשמור על איזון באמצעות דיאטה נכונה, ניהול נבון של לחצים וטיפול תרופתי הניתן ע"י רופא המשפחה שלהם. עבור אחרים, תסמונת המעי הרגיש היא בלתי נסבלת, עד כדי פגיעה בכושר העבודה, הימנעות מהשתתפות באירועים חברתיים ובטיולים ואפילו למרחקים קצרים.
תסמונת המעי הרגיש -גורמים ?
מה גורם לכך שאדם אחד לוקה בתסמונת זו ואחר כלל לא ? לאלה - ככל הנראה מעי רגיש יותר בעל סף תגובה גבוה יותר לגורמים נוספים כמו סוגי מזון מסוימים, רמת מתח נפשי. מחקרים מדעיים מצביעים גם על קשר עם המערכת החיסונית שתפקידה להילחם בזיהומים.
כושר התנועה של המעי אינו פועל כסידרו, אלא מלווה בעוויתות או שאינו פועל כלל באופן זמני. עוויתות הן תופעה שכיחה החוזרת על עצמה לעיתים קרובות .
הציפוי הפנימי של המעי – האפיתליום – המושפע ממערכת החיסון וממערכת העצבים, מסדיר את מעבר הנוזלים אל ומתוך המעי, כאשר הוא עובד בצורה תקינה. תנועה מהירה של המעי עלולה לגרום לכושר הספיגה של המעי להגיע לשיאו מהר מן הרצוי. התוצאה היא – עודף נוזלים בצואה. אצל אחרים תנועתיות המעי איטית מדי ונוזלים רבים מדי נספגים בו. המעי מגיב בעוצמה הן למזון והן למתח במידה רבה שאינה מאפיינת את רוב האנשים.
המעי, כמו הלב והריאות – מושפע ממערכת העצבים המרכזית המגיבה למצבי לחץ. למשל, אם אתה שרוי בפחד, ליבך מגיב ופועם בעוצמת יתר, לחץ הדם עולה והנשימה כבדה. המעי מגיב גם כן למתח - מתכווץ פחות או יותר, סופג נוזלים – פחות או יותר – אצל כל אדם במידה ובעוצמה שונה.
מחקרים מצביעים כי צליאק סמוי או גלוי הינו בעל סימפטומים דומים במידה מסוימת לאלה של תסמונת המעי הרגיז. חולי צליאק אינם יכולים לעכל גלוטן הנמצא בחיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. מיני מזון המכילים גלוטן נחשבים "רעילים" עבור אנשים אלה, ומערכת החיסון שלהם מגיבה בפגיעה במעי הדק. בדיקת דם עשוייה לאבחן את המחלה.
מה עלול להחמיר את תסמונת המעי הרגיש?
ארוחות גדולות
גזים במעי
תרופות
חיטה, שעורה, שיפון,שוקולד, חלב ומוצריו, אלכוהול
משקאות עתירי קפאין – כמו: קפה , תה או קולה
לחץ, חלקות או אי שביעות רצון ריגשית
הסימפטומים מחמירים אצל נשים הלוקות בתסמונת המעי הרגיש במהלך המחזור החודשי. הורמונים להגברת הפיריון עלולים אף הם להחמיר את התסמונת.
כל אדם הלוקה בתסמונת המעי הרגיש מזהה לפחות סוג אחד או יותר של מזון התורם להחמרת תופעותיה. אין דיאטה אחת המתאימה לכל הלוקים בתסמונת. אבל, אכילת של כמה ארוחות קטנות במשך היום עדיפה על אכילת 3 ארוחות גדולות ועשויה להפחית את הופעת הסימפטומים. ארוחות גדולות גורמות לעוויתות ולשילשול. מומלץ מזון דל שומן ועשיר בפחמימות, כמו: דגנים מלאים, לחם, פסטה, אורז, פירות, ירקות, וגרעינים. דיאטה דלת שומן ועתירת חלבונים עשויה לתרום להפחתת הכאבים הנגרמים לאחר הארוחות.
סוגי מזון העלולים לעורר תופעות לוואי: אלכוהול, ממתיקים מלאכותיים, שמנים תעשייתיים,משקאות מוגזים, חלב קוקוס, קפה, בשר אדום, שוקולד, סיבים
לסיבים מסיסים תועלת בהקלת הסימפטומים:שעורה, אורז חום, שעועית יבשה, לחם צרפתי,תאנים,אפונה טריה,קליפת שיבולת שועל, פסטה, שזיפים מיובשים, פסיליום, אורז, סויה, צימוקים, שאור
סוגי מזון העלולים לגרום לנפיחות וגזים: בננות, שעועית, ברוקולי, כרוב, כרוב ניצנים, שום, בצל, אגוזים, צימוקים, כרובית, כרישה
מרכיבי מזון מעוררי רגישות גבוהה: סורביטול, פרוקטוז המצוי במיצי פירות ובפירות יבשים, לקטוז המצוי בחלב וסובין
אי סבילות ללקטוז – בעיה הגורמת לחוסר יכולת לעכל לקטוז או חלב או סוכר. הם גורמים לנפיחויות, גזים ולעתים לכאב. אם החשד למקור הבעיה מתמקד סביב מוצרי חלב הרי שיש להימנע מגבינות, גלידה וחמאה. בעקבות כך יש להוסיף לתפריט מזונות עתירי ברזל או תוספי ברזל.
פרוביוטיקה - לקטוביצילוס אסידופוליס – הינה "בקטריה ידידותית" המקלה על העיכול. אסידופוליס שומר על ה"בקטריה הטובה" במעי. היא נמצאת ביוגורט ומכילה ?...יוגורט מכיל ברזל ו... ולכן הוא סביל יותר מאשר מוצרי חלב אחרים.
המלצה: ניהול יומן אוכל – "יומן" המפרט מה בדיוק אתה אוכל ומהי ההשפעה של כל מזון על הקיבה שלך יסייע לך בניהול המזון שאתה צורך בצורה בריאה ונבונה. מה מתאים? מה מזיק ? מה אפשר לאכול בכמויות קטנות ועל מה לוותר בכלל גם אם העיניים רואות ובלוטות הרוק מתעוררות בקינאה...
לאחר שתזהה את "ידידיך" ואת "אויביך" שבצלחת תוכל להתאים לעצמך תפריט המתאים לך. יתכן ובהתחלה זה יהיה קצת קשה, בעיקר אם הסביבה איננה תומכת
תמיד ולא רגישה לצרכיך המיוחדים ("אין לך כלום, זה הכל בראש שלך"), אך מי כמוך יודע שהתקף של תופעת המעי הרגיש עלול להיות קשה עוד יותר.

לאתר של מצפה אלומות>>

אולי יעניין אותך גם